Jak się zmotywować do nauki?

we-can-do-it-poster

Motywacja do nauki to rzecz podstawowa. Można znać mnóstwo sposobów na efektywne uczenie języków obcych, a i tak nic nie robić i nie posuwać się naprzód, bo… jakoś ciężko się za to zabrać.

Wiem z doświadczenia, że jest to często podstawowy problem.

Jednocześnie wiem, że ten temat jest bardzo rozległy i nie wyczerpię go w jednym poście. Nie spodziewajcie się też, że istnieje jakiś magiczny trik na to, żeby zachciało Wam się uczyć. A może istnieje? To w sumie zależy od punktu widzenia.

Na moje podejście do nauki i motywacji największy wpływ miał André Stern, szerzej znany jako człowiek, który nigdy nie chodził do szkoły. Dla mnie jest to postać po prostu inspirująca. Bardzo Wam polecam jego podejście. Przeczytacie o nim tutaj: http://www.juniorowo.pl/andre-stern-o-dziecinstwie-bez-szkoly/

Moje przemyślenia co do motywacji i skuteczności w nauce:

  • Każda metoda może być skuteczna, jeśli robisz to z zaangażowaniem i regularnością

  • Zaangażowanie pojawia się wtedy, kiedy coś jest dla Ciebie ważne i/lub interesujące

  • Zazwyczaj najlepsze dla Ciebie są te metody, z których korzystasz intuicyjnie i nie wymagają one od Ciebie bardzo dużego wysiłku

CZĘŚĆ COACHINGOWA – pytania do pracy własnej

Zastanów się i wypisz sobie, jakie masz przekonania w obszarze uczenia się w ogóle oraz uczenia się języków obcych/angielskiego.

Czy uważasz, że tylko niektórzy mają talent do nauki języków?

Czy uważasz, że nauka to ciężka praca?

A może sądzisz, że jesteś leniwa/y i to jest powodem Twoich niepowodzeń?

Zdaj sobie sprawę z tego, że żaden nauczyciel ani żadna metoda nie zrobi nic za Ciebie. Ty jesteś w stanie zmienić swoją rzeczywistość – na przykład znajomość angielskiego – dzięki swoim działaniom.

Co możesz zrobić, żeby to sobie udowodnić?

Osiągnięcie jakiego celu da Ci satysfakcję i poczucie sprawczości?

Wyznacz sobie cel, który jest rzeczywiście osiągalny, jeśli masz tendencje do „chodzenia z głową chmurach”. A jeśli jesteś realistą/tką, to być może będziesz potrzebować celu trochę nierealnego, żeby rozszerzyć swoje horyzonty.

Twój cel może być zapisany w jednym zdaniu, narysowany i opisany w postaci mapy myśli lub uwieczniony jeszcze innym sposobem. Ważne żeby był naprawdę zgodny z Tobą, twoimi potrzebami, upodobaniami, charakterem.

Kiedy będziesz miał/a swój cel, rozłóż go na małe kawałeczki i postanów, że go osiągniesz.

PODSUMOWANIE

Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że proces nauki wymaga czasu i że mogą być takie chwile, gdy będziesz czuł/a, że nic się nie posuwa do przodu (tak zazwyczaj nie jest, ale trudno jest nam zauważać swoje własne postępy). Mimo wszystko działaj dalej – uwierz mi, że dobra znajomość angielskiego to umiejętność, której posiadanie umożliwi Ci rzeczy, o których nawet jeszcze nie wiesz.

Na koniec osobista rada ode mnie: idźcie za tym, co Was ciekawi. Za tym, co Was ekscytuje, bawi, pociąga. Tam leży wasza energia, skuteczność i produktywność.