Po co uczyć się angielskiego z piosenek?

cartoon-turtle-playing-drums-slow-beat-music-marking-time

Wiele osób uważa, że uczenie się języka z piosenek to jakieś, w najlepszym razie, nieszkodliwe dziwactwo. A przecież jest to jeden z najbardziej naturalnych sposobów uczenia się języka (pomijając oczywiście przebywanie w kraju, w którym dany język jest używany).

Czy zauważyłaś/eś na przykład, że refren piosenki nie słyszanej od lat przypominacie sobie w mgnieniu oka?

Albo że dzieci, gdy nauczą się jakiejś fajnej piosenki w przedszkolu, chodzą i śpiewają ją do znudzenia?

Podobno jednym z lepszych pytań, które możemy zadać nowo poznanej osobie jest: jakiej muzyki słuchasz? Prawie każdy człowiek lubi słuchać muzyki (spotkałam w życiu chyba jedną osobę, która twierdziła, że nie lubi żadnej muzyki). Muzyka to coś, co towarzyszy ludziom chyba od zawsze i, choć nie wiadomo do końca dlaczego, jest dla nas ważna.

Muzyka łączy i dzieli ludzi, bo wzbudza emocje. A bez emocji uczenie się jest tylko suchym zapamiętywaniem informacji. Zaangażowanie emocjonalne powoduje, że chce nam się uczyć. Rodzi się ciekawość, entuzjazm odkrywania czegoś nowego.

Drugim aspektem jest pamięć. Muzyka powoduje, że szybciej zapamiętujemy. Może dlatego, że jesteśmy zaangażowani emocjonalnie, może rytm pomaga naszemu mózgowi? Nie wiem do końca, jak to działa, ale doświadczenie pokazuje, że nie sposób zapomnieć słów refrenu ulubionej piosenki (jeśli sprawdzisz, jakie są te słowa).

Kolejnym argumentem za uczeniem się języka z piosenek jest to, że teksty znanych utworów to w pewnym sensie kwintesencja języka – używane tam zwroty, konstrukcje, słowa są bardzo popularne. Ucząc się języka z tekstów minimalizujesz ryzyko, że uczysz się czegoś, co nigdy Ci się nie przyda. Teksty to właściwie idealny materiał do nauki.

Ponadto, w tekście piosenki słowa i konstrukcje gramatyczne są umieszczone w kontekście – więc od razu możesz zrozumieć je dogłębnie i zapamiętać – raz, a dobrze. W przypadku uczenia się list słówek – tego kontekstu nie ma, więc działa to raczej na zasadzie „3Z” (zakuć-zaliczyć-zapomnieć).

Last, but not least (Argument ostatni, ale nie najmniej ważny). Uczenie się przez ulubione piosenki jest po prostu przyjemne i zabawne. A w naszych pełnych obowiązków życiach, czego nam bardziej potrzeba – kolejnego obowiązku, czy dodatkowej porcji przyjemności?

W czym konkretnie pomaga uczenie się angielskiego z piosenek?

  • znacząco przyspiesza zapamiętywanie nowego słownictwa
  • ułatwia zrozumienie gramatyki
  • poprawia wymowę (jeśli do słuchania i analizowania tekstu dodasz śpiewanie lub czytanie na głos, naśladując wykonawcę)

Jak uczyć się angielskiego z piosenek?

Najprościej i najlepiej – słuchać utworów, jednocześnie śledząc tekst (więcej o przydatnych programach przeczytacie tutaj). Można samemu tłumaczyć słowa, posługując się pomocniczo np. stroną tekstowo.pl lub antyteksty.com. Można też robić dużo innych ciekawych rzeczy, które zebrałam w 21-dniowy, darmowy kurs online, wciąż dostępny na facebooku.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że uczenie się przez piosenki to nie tylko przyjemny, ale i skuteczny sposób na naukę języka obcego. Świetny szczególnie dla początkujących lub zawiedzionych innymi metodami, ale każdy może na nim skorzystać.

Jeśli kochasz muzykę, nie wahaj się, odłóż inne metody na miesiąc, słuchaj piosenek, czytaj teksty i po miesiącu sprawdź, ile zapamiętałaś/eś.

Chętnie przeczytam o Twoich doświadczeniach. Jeśli chcesz się czymś podzielić, zostaw komentarz pod artykułem.

Ahoj!